Proč je ergonomie zásadní a měli byste se o ni zajímat

Šárka Daňková

Možná si říkáte, co to vlastně je, ta ergonomie. Proč by mě to vůbec mělo zajímat? Nějaké zdravé sezení, co to je? Vysvětlíme vám to. Podíváme se, co to ta ergonomie je, a proč byste se jí měli zaobírat i vy. 

Co to je ergonomie? 

Ergonomie je obor, který se skládá hned ze tří částí. Je kombinací psychologie, fyziologie a organizace. Samotné slovo ergonomie pochází z řečtiny a znamená zákon práce. Zabývá se pohyby člověka, psychickým pohodlím, organizací věcí, držením těla, zdravím i osvětlením. Na úvodním obrázku vidíte, jak přesně pracovní prostředí vypadat nemá. 

Proč ergonomie vznikla? 

Potřeba ergonomie se objevila v 19. století, kdy se rozmohla sedavá zaměstnání. A to ani nemusely existovat počítače a kanceláře. Představte si takovou švadlenu, švece nebo kloboučnici. Nejen tito lidé trávili v jediné strnulé poloze celé hodiny, která pro ně rozhodně nebyla ani příjemná, ani zdravá. 

Situace se ještě zhoršila s rozmachem kancelářských prací a využíváním počítačů. Dnes není nikdo, kdo by netrpěl následky předlouhého sezení. Vše začíná na prvním stupni základní školy a s mnohými se tato nemilá věc táhne až do důchodu. 

Jak ergonomie funguje? 

Ergonomie bere ohled na psychické i fyzické pohodlí člověka, správné držení těla a pohyby, které tělo vykonává. Všechny pomůcky a nábytek se vyrábí tak, že všechny pohyby člověka jsou co nejpřirozenější a co nejvíce prospíva tělu

Zdravé sezení neexistuje 

Sezení je pro člověka nepřirozená poloha. Nejpřirozenější nám je chůze nebo běh. Je jasné, že něco takového si nemůžeme v každodenním shonu dovolit. Ale od toho tu je ergonomie. Když už musíte sedět, seďte kvalitně. Nepřetěžujte svoje tělo, když to není nutné. A často se hýbejte. Měňte polohy. U pracovního stolu stůjte, pohupujte se na balanční podložce nebo si na své židli přepněte aktivní sezení. Stále však platí, že zdravé sezení neexistuje. Pouze si ho můžete zkvalitnit. 

Proč je sezení špatné? 

Sezení je nepřirozené a přináší celou řadu problémů. Začíná to „obyčejnou“ bolestí v zádech, za krkem. Tu a tam vás rozbolí hlava. Pokračuje to ukládáním břišního tuku a utlačováním orgánů v dutině břišní. Dalším krokem je obezita, od které se odvíjí celá řada jiných zdravotních problémů. Sezení je příčinou také kardiovaskulárních chorob. Špatné pohyby během sedavého zaměstnání jsou zase příčinou syndromu karpálního tunelu nebo tenisového lokte. Ergonomie problémům předchází a pomáhá je řešit. 

Vsaďte na ergonomické pracoviště 

Ergonomické pracoviště pracuje s individualitou každého člověka. Každý kousek pracovního prostoru se na míru přizpůsobuje člověku, který tam pracuje. Dbá se na správnou výšku stolu, pohyblivost desky a nastavitelnost židle. Samozřejmostí jsou ergonomické pomůcky, jako je vertikální myš, správné osvětlení, monitor ve výšce očí nebo třeba balanční podložka, která se využívá, pokud člověk u pracovního stolu zrovna stojí. 

Věděli jste, že… 

  • … v České republice najdete pouze 15 specialistů v ergonomii? 
  • … Šárka Daňková je jediná architektka v České republice se specializací v ergonomii
  • … až v roce 2020 vznikl v České republice obor Specialista v ergonomii? 
  • … první certifikovaní specialisté na ergonomii v České republice jsou tu teprve od 27. 5. 2020? 
  • … ergonomie je odvětví v oboru BOZP, kde se aktivně řeší? 
Logo dotačního programu
Logo dotačního programu
Logo dotačního programu